Ponosni, s pogledom v prihodnost. Ljutomer

Po večmesečnem načrtovanju praktičnih operativnih vaj na poligonu pri Gasilskem društvu Bohova, se je prvo sobotno jutro v aprilu se je 25 operativcev PGD Ljutomer podalo na pot proti Mariboru. Tam so nas pričakali trije inštruktorji Gasilske zveze Slovenije, ki so samo za nas pripravili aktivne vaje gašenja notranjih požarov in vrvne tehnike. Naš poveljnik Dušan Hunjadi nas je razdelil v 7 skupin s po tremi člani, ki smo se med sabo razlikovali po izkušnjah in usposobljenosti.
Prve štiri skupine so se podale v kontejnerski objekt, namenjen vadbi gašenja notranjih požarov. Republiški inštruktor Matjaž Šipek, poklicni gasilec Gasilske brigade Maribor, nam je predstavil različne možnosti vstopa v različne objekte in katere nevarnosti lahko prežijo na gasilce. Posebej nam je predstavil zahtevnost gašenja kletnih prostorov, ki imajo svoje specifike zaradi manjšega števila odprtin, skozi katere bi lahko izvajali prezračevanje. Opremljeni z osebno zaščitno opremo in izolirnimi dihalnimi aparati smo si najprej v živo ogledali razvoj požara in širjenje dimnih mas po prostoru. Dogajanje in hitro rast temperature smo spremljali tudi s pomočjo termo-kamere. Ko je dim popolnoma prekril prostor, smo se v skupinah (po tri) v sestavi napadalec 1, napadalec 2 in vodja skupine podali na preiskovanje prostorov in gašenje požarov. Osredotočili smo se na pravilen vstop v objekt, hlajenje dimnih plinov in preiskovanje zadimljenih prostorov, v katerih je vidljivost močno omejena ter na pravilen postopek gašenja samega požara. Po končani vaji smo črni od saj najprej očistili zaščitne obrazne maske, zamenjali na pol prazne tlačne posode ter tako izolirni dihalni aparat pripravili za nastop drugih treh skupin gasilcev. Le-ti so se v prvem delu spoznavali z opremo in orodjem za vrvno tehniko. Kako in čemu služijo različne vrvi, vponke, karabini in druga oprema ter kako jo pravilno in varno uporabljamo, nas je učil republiški inštruktor Tadej Pišek, prav tako poklicni gasilec v Gasilski brigadi Maribor. Po uvodni razlagi smo se znotraj delovne skupine razdelili na dva dela. Ena polovica je pod budnim očesom Tadeja preizkušala opremo in se spustila z vrha Gasilskega doma Bohova, drugo polovico pa je pod vodstvom republiškega inštruktorja Leonarda Markoviča, častnega predsednika našega društva, vadila različne vozle, ki so pri reševanju z višin in iz globin zelo pomembni za varnost reševalcev in reševancev.
Zahvala za izkušnje in znanje današnjega dne gre našemu predsedniku Danilu Polaniču, poveljniku Dušanu Hunjadiju in namestniku poveljnika PGD Bohova Sašu Pečarju, ki so za nas organizirali te operativne vaje. Iskrena zahvala tudi PGD Bohova za izkazano gostoljubje.