PH_HPXY_CHECKShranjevanje podatkov o sejiKo se seja brskanja konča

Zakonodaja:

Zakon o elektronskih komunikacijah RS (v nadaljevanju ZEKom-1) je v slovenski pravni red prenesel spremenjeno Direktivo o zasebnosti v elektronskih komunikacijah 2002/58/ES, ki je implementirana v 157. členu ZEKom-1. Ta določa sledeče:

(1) Shranjevanje podatkov ali pridobivanje dostopa do podatkov, shranjenih v terminalski opremi naročnika ali uporabnika, je dovoljeno samo pod pogojem, da je naročnik ali uporabnik v to privolil po tem, ko je bil predhodno jasno in izčrpno obveščen o upravljavcu in namenih obdelave teh podatkov v skladu z zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

(2) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka je dovoljeno tehnično shranjevanje podatkov ali dostop do njih izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju ali če je to nujno potrebno za zagotovitev storitve informacijske družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.

(3) Če je tehnično izvedljivo in učinkovito ter v skladu z zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov, se šteje, da uporabnik lahko izrazi svojo privolitev iz prvega odstavka tega člena tudi z uporabo ustreznih nastavitev v brskalniku ali drugih aplikacijah. Privolitev uporabnika ali naročnika pomeni osebno privolitev v skladu z zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

(4) Kadar gre za kršitev pravil o obveščanju in privolitvi posameznika iz prvega odstavka tega člena ter hkrati za kršitev zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov, se uporabljajo določbe tega zakona.

(5) Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem določb tega člena opravlja informacijski pooblaščenec.

250. člen ZEKom-1 določa rok za izvršitev zakonske zahteve po ustrezni prilagoditvi spletne strani, in sicer je ta rok 15. junij 2013. V 235. členu dotičnega zakona pa so določene kazni v primeru neupoštevanja zakonskih določb – za pravne osebe od 200 do 20.000 €, za odgovorne osebe pravnih oseb pa od 100 do 500 €.

• Microsoft Internet Explorer -> Orodja -> Internetne možnosti -> Zasebnost -> Mesta/Dodatno
  • Microsoft Edge -> Nastavitve in drugo -> Nastavitve -> Zasebnost in varnost
  • Mozilla Firefox -> Odpri meni -> Možnosti -> Zasebnost in varnost