Ponosni, s pogledom v prihodnost. Ljutomer

Za Slovenijo je nekaj pretresljivih tednov. V naši državi so bile razglašene izredne razmere, saj so 2/3 ozemlja upostošile poplave, ki so jim sledili še plazovi. Sprva je udarilo na območju Koroške, Savinjske in v osrednji Sloveniji, kasneje pa tudi pri nas v Pomurju, saj je naraščajoča reka Mura poplavljala znotraj obrambnih nasipov in ogrožala vasi v neposredni bližini – v naši občini so bile najbolj ogrožene vasi Mota, Zgornje in Spodnje Krapje ter kasneje tudi Cvena.
4. avgusta je bil s strani Republike Slovenije sprožen državni načrt za ukrepanje ob naravnih nesrečah – poplavah. Na pomoč na Koroško so se zvečer s 1. pomurskim kontingentom odpravili operativni člani Sašo Kodelič, Aleš Kunčič in Dominik Mesarič z vozilom GVC – 2. Njihova glavna naloga je bila, da neposredno po neurju domačinom dostavljajo pitno vodo, prepotrebno za življenje.
Močne padavine so vplivale tudi na vodostaj naših rek – Mure in Ščavnice ter ostalih pritokov ter vodnih zajetij. Zato smo že v petek zvečer v prostorih gasilskega doma vzpostavili štab, namenjen preventivni pripravljenosti in nadzoru. Kasneje so se od tu vodile intervencije, organiziralo delo, potekali so krizni sestanki – vodja intervencije Dušan Hunjadi, predsednik PGD Ljutomer Danilo Polanič z ga. županjo mag. Olgo Karba, poveljnikom Civilne zaščite g. Brankom Novakom in občinskimi uslužbenci, zadolženimi za ogrožena področja.
Naši gasilci so bili ves čas v pripravljenosti za pomoč. Zato smo v garažah zanje pripravili ležišča za prenočitev v gasilskem domu. Štab za vodenje je deloval 24 ur na dan vse do torka zvečer, ko so razmere dopuščale zaključek intervencije. Aktiviranih je bilo vseh 28 društev naše Gasilske zveze, ki so skupaj z domačini, s prostovoljci in gasilci iz Gasilske zveze Ormož, pripadniki Civilne zaščite iz Maribora, Ptuja in Murske Sobote polnili protipoplavne vreče s peskom, jih nameščali, prečrpavali vodo nazaj preko jezu v reko Muro in še več. Skupaj so v koordinirani akciji uspešno preprečili večjo škodo, ki bi jo poplavne vode povzročile na stanovanjskih in gospodarskih poslopjih ter kmetijskih površinah in infrastrukturi. Z donacijami in prostovoljnim delom so pomagali tudi številni občani, razna podjetja, društva in posamezniki z gradbeno in kmetijsko mehanizacijo.
Glavna naloga naših članov je bila logistična oskrba kritičnih mest na terenu s protipoplavnimi vrečami, gorivom za motorne brizgalne in mulne črpalke ter sporočanje stanja v štab. Naše članice pa so poskrbele, da so se gasilci na terenu okrepčali in bili pripravljeni za nadaljnje delo. S pomočjo kombija, najetega s strani Občine Ljutomer, so razvažale toplo malico in napitke.
Z uporabo drona smo pregledovali tok in vodostaj potokov in rek ter na ta način nadzorovali razlivanje vode, predvidevali naslednje kritične točke in pregledovali škodo, ki so jo poplave ustvarile.
Kljub naporni 5-dnevni intervenciji doma se je v nedeljo, 13.8.2023 7 naših operativnih članov Benjamin Kolar, Bojan Grnjak, Bojan Polanič, Boštjan Senčar, Danilo Polanič, Matej Polanič, Miha Kolbl v okviru 3. pomurskega kontingenta odpravilo v Nazarje v Zgornjo Savinjsko dolino, kjer so odstranjevali mulj in naplavine iz poplavljenih objektov.
Ker je škoda, ki so jo hudourniške vode povzročile, ogromna, bo pomoč prostovoljcev potrebna tudi še v prihodnjih tednih in mesecih. V nedeljo, 21.8. so se na pot v Mozirje odpravili 4. kontingent pomurskih gasilcev, kjer so odstranjevali posledice te elementarne nesreče z namenom, da bi se normalno življenje čim prej vrnilo v vsakdan tamkajšnjih prebivalcev. Prisotna bosta tudi naša operativna člana z vozilom GVC-2 in sicer Dušan Hunjadi ter Bojan Polanič. 27.8. pa sta se v 5. kontigentu pomurskih gasilcev pridružila Zvonko Polanič in Sara Polanič.
Moč narave, ki se je v poletju 2023 razbesnela nad Slovenijo je neopisljiva. V takih časih je zares pomembno, da pokažemo, da znamo stopiti skupaj, sodelovati in biti kot eno. Zato pa …
… z gasilskim pozdravom
Na pomoč!